KRİSTALİZE MERMER ZEMİN CİLASI NASIL UYGULANIR?

kristalize cilaKristalize cila uygulaması, yapısında kalsiyum karbonat içeren taşların mermer,  karo, traverten vs. yüzeylerde doğal gözeneklerin makine, kimyasal ve uygun aparatlar kullanarak zemin içeriği ile cilanın fiziksel kuvvetle yakılarak reaksiyona sokulması, kısmen de olsa doğal gözeneklerin doldurulması, cilanın zeminle kaynaştırılması işidir. Bu terimi özetleyecek olursak doğal taş zeminlerin cila kimyasalıyla çok daha sert hale getirilip gözeneklerinin de kısmen doldurulma işidir.

Doğal taş zemine Kristalize cila yapma işi belki de temizlik endüstrisinin en çok uzmanlık, tecrübe ve sabır gerektiren işidir. Bize göre endüstriyel temizlik sektörünün şahika noktasıdır.

Kristalize cilanın ilk uygulaması diğer cila uygulamalarına nazaran maliyet ve zaman açısından zahmetli bir uygulamadır. Ama bu cila uygulaması uzun vadede birçok cila ve temizlik uygulamasına göre çok daha ucuz olduğunu ve zeminlerinizi kristalize cila ile korunduğunuz için çok şanslı olduğunuzu hissedecek başka bir cila uygulamasını düşünmeyeceksiniz bile.

Kristalize cila uygulamasına başlamadan evvel cilalanacak zeminden taşınabilen tüm eşyalar taşınmalı taşınmayanlar ise cila buluşmasın diye korunmalıdır. Cila atılacak zeminde insan trafiği olmaması için bariyer veya uyarıcı levha koyunuz. Cilalanacak yüzey zemin yıkama makinesiyle altına siyah keçe takılmak suretiyle tam manasıyla yıkanıp kurutulmalıdır. Daha sonra cila makinasının altına cila pedi (Çelik yünlü ped) takılır. Kuruluğundan emin olduğumuz zemine sprey şişeye hazırladığımız kristalize mermer cilasını 1 m²lik bölümüne 1-2 kez fıslatırız ve cila makinesiyle zemindeki cilanın üzerinde cila kuruyana dek yaklaşık 2 dakika gezilir. Bu şekilde tüm zemin 1 kat cilalanırKuru bir paspasla zemin üzerindeki cila pedinin kalıntıları temizlenirKristalize mermer cilalama işine 2. Ve 3. Katlar için devam edilir. Genelde 3 kat cila uygulaması yeterli olurken bazı zeminlerde bu kat sayısı beş kata hatta 7 kata bile çıkmaktadır. Ortalama 100 m² lik bir zemine 3 kat cila uygulaması yapacağımızı farz edersek cilalama süresi ortalama 5-6 saattir. Kristalize mermer cilası ile mermer cilalama işibitince makine altındaki cila pedi (Çelik yünlü ped) çıkartılır ve makine altına beyaz keçe takılarak zemin parlatılır. Zemin parlatma işi biter bitmez cilalı zemin insan trafiğine açılabilir. Beklemenize gerek yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>