PVC Zemin Çeşitleri ve Özellikleri

kardeslerzemin_132695893981

Bakımı ve temizliği kolay olması, kurulumu ve kullanımı pratik olması ve farklı desenlere ve şekillere kolayca girebilmesi gibi sebeplerle sadece evlerde değil birçok sosyal alanda tercih edilen pvc zemin kaplamaları endüstriyel bir ürün olması sebebiyle bir çok farklı çeşide ve farklı dizaynlara sahiptir. Buna göre farklı bir çok şekil ve desenlerden bize en uygun olan kaplamaları seçebileceğimiz gibi istediğimiz dizaynı belirleyerek kendimiz de sipariş edebilir ve özgün bir modele sahip olabiliriz. Ayrıca evimizde mermer bir zemin olmasını istiyor ancak maliyeti ve kurulum zorlukları yüzünden bu işe gücümüz yetmiyor ise mermer döşeme desenine sahip bir pvc kaplama tam da aradığımız sistemdir. Ayrıca hastane, spor salonu gibi alanlarda da genellikle pvc kaplamalar kullanılır.

Pvc zemin kaplamaların çeşitlerine genel bir açıdan bakacak olursak, bu zemin döşemeleri kullanım amaçları ve üretim teknikleri gözetilerek iki ana sınıfa ayrılır. Kullanım amacına göre ayrılan pvc zemin kaplamaları da kendi içinde 2 çeşide ayrılır.

-Konut tipi pvc yer kaplamaları ev yaşamına uygun şekilde üretilirler, 0.15 ile 0.30 mm kalınlığında malzemeye sahiptir. Alt malzeme olarak da pvc köpük, sıkılaştırılmış keçe veya pvc katkılı malzemelerden oluşur. Evde enerji tasarrufuna yardım etmesi açısından ısı yalıtımının da önemli bir rol oynadığı bu malzemeler genelde rulo halde üretilir.

-Ticari ve hafif endüstriyel alanlar için üretilen pvc yer kaplamaları ise bu amaca hizmet eden ve insan ve araç trafiğinin yoğun yaşandığı zeminlerde kullanılır ve kendi içinde de homojen ve heterojen olarak ayrılır. Homojen kaplamalar kalınlığı 2 mm olan tek kat kaplamalardır. Bu malzemeler ince ve kolay çizilebilir olmaları sebebiyle cila gerektirirler ve temizlikleri biraz daha zordur. Heterojen kaplamalar ise iki veya daha fazla paçadan oluşurlar, daha sağlam ve temizlik, cila ihtiyacı azdır.

Diğer sınıf olan teknik özelliklere göre pvc kaplamalar da kendi içlerinde 3 ana sınıfa ayrılırlar.

-Dekoratif ürünler sadece bu amaçla kullanılırlar ve genelde konutlarda tercih edilirler, elektrik dirençleri yüksektir.

-Yarı iletken antistatik ürünler, statik elektrik yükünün fazla olmadığı bölgelerde kullanıcılara zarar vermemesi amacıyla üretilmişlerdir. Homojen yapıdadırlar.

-İletken kondaktif ürünler, statik elektrik yükünün fazla olduğu bölgelerde kullanılırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>