FAYDALI BİLGİLER-2

SORU jpg41)FIRININIZA SİNMİŞ KÖTÜ KOKULARI NASIL YOK EDERİZ
Fırınınıza sinmiş kötü yemek kokuları için , yemek yapmadan önce fırınınızın ortasına
yarısı sirke yarısı su ile doldurulmuş bir tava koyun. Fırınınızı birkaç dakika için ısıtın, daha
sonra soğumaya bırakın.

43)GÖMLEK YAKASINDAKİ KİRLER NASIL ÇIKAR
Gömlek yakalarındaki kirleri çıkarmak için ,gömleği makinaya atmadan önce yaka kısmına
sabun sürüp 15 dakika bekletin.

44)GÖZLÜK CAMLARI NASIL TEMİZLENMELİ
Gliserinle silerseniz buğulanmadığını görürsünüz.

45)HALI TEMİZLİĞİNDE PÜF NOKTALAR
Halılar doğal ve yapay olmak üzere iki farklı elyaf türünden üretilirler. Halı kaplı alanların mümkün olduğunca kirlenmesinin önlenmesi ve koruyucu bakımının yapılması gerekmektedir. Halı nemden güneşten ve lifleri güvelerden korunmalıdır. Dışarıdan içeriye kir taşınmaması için dış girişlere pas pas konulmalıdır.
Halının günlük temizliği elektrik süpürgesiyle süpürülerek yapılır. Haftalık temizliği ise halı iyice süpürülüp tozu alındıktan sonra şampuanlanarak yapılır. Halı üzerindeki lekeler günü gününe ve mümkün olduğu kadar çabuk çıkarılmalıdır.Lekenin cinsine göre farklı temizlik maddeleri kullanılır.
Halıyı şampuanlamadan önce üzerindeki lekeler çıkarılır.Halının iyi temizlenmesi açısından bu önemlidir. Halıların yılda bir veya kirlenme durumuna göre birkaç kere yıkanarak temizlenmesi gerekmektedir.
Halıya ilk defa uygulanacak yıkama işlemine başlamadan önce halının yıkanmaya karşı dayanaklı olup olmadığı kontrol edilmelidir.Halı temizliğinde ve şampuanlanmasında kullanılan deterjanlar içerisinde ağartıcı ve optik parlatıcıların bulunmamasına ve az köpürmesine özen gösterilmelidir.Halılar şampuanlandıktan sonra su çekme makinesı ya da halı yıkama makinesı ile suları alınmalıdır. Çok kirli halıların temizlenmesinde püskürtme emme yöntemi kullanılmalıdır. Sıcak iklimli yerlerde halıların yünlü güveden korunması için temizleme işleminden sonra naftalinlenmesi gerekir. Halıların temizleme süreci kısaca şöyle açıklanabilir.Tabanı köpük ve lastik olanlar en kolay temizlenen halılardır. Tabanı jüt olanların jüt kısmı imalatı sırasında iyi yıkanmamışsa çekme yapar. Açık renkli halılarda bazen yer yer lekeler meydana gelebilir. Bunun nedeni ise orta kısma konan katranın çözülmesidir. Bu nedenle halı yıkanmadan önce köşesinden denenmelidir. Halılar elle veya makine ile temizlenebilir. Elle temizlik yıkama ve silme şeklinde uygulanır. Silme işleminde ilk olarak halının tozu elektrik süpürgesiyle alınır. Daha sonra ipek halı ise tüyleri yönünde ve yüzünden benzin , trikloretilen , perkroletilen gibi eriticilerden birisi ile silinir. Açık havada eritici tamamen uçuncaya kadar havalandırılır. İpek halıların temizliğinde su kullanılmamalıdır. Çünkü su halıların matlaşmasına ve tüylerinin yatmasına neden olur. Diğer elyaflardan yapılmış halıların temizliğinde ise şunlara dikkat edilir;
Önce elektrik süpürgesi ile tozları alınır. Bir kovanın içerisinde hazırlanan su ve halı şampuanı karışımı ile silinir. Silme için bez ve yumuşak fırça kullanılır. Duru su ile de silinerek şampuan veya deterjanın tamamen gitmesi sağlanır. Durulama suyuna sirke ilavesi yapılarak halının tüyleri parlatılır, halı kuruduktan sonra tekrar kullanıma alınır. Silme işlemi sırasında amonyak ve çamaşır suyu gibi malzemelerin kullanılması renkleri solduracağı için sakıncalıdır. El ile temizleme işlemi ise genellikle çok kirli halılara uygulanan bir işlemdir. Halıların elle yıkanması sırasında yapılan işlemler şunlardır;
Halıların süpürülerek tozları alınır.
Halının her tarafı su ile bolca ıslatılır.
Yumuşak bir fırça ile halının her tarafı ovulur.
Yeterince ovalanan halının suyu süngerle emdirilerek veya ıslak kuru bir elektrik süpürgesi ile alınır.
Saçak ve halı yıkamada ılık su kullanılması tercih edilir.
Saçaklar beyaz ise çamaşır suyu ile ağartılmalıdır.
Daha sonra kenarları üzerine ağırlık koyarak veya yüzey üzerine tutularak kurutulur.
Tersi durumunda halı kenarları kıvrılarak deforme olabilir.
Sıcak mevsimlerde kullanılmayan ve depolanan halıların naftalinlenmesi gerekir. Parça halılar bekletilmesi sırasında rulo yapılırsa daha iyi korunmuş olur. Duvardan duvara halıların sıcak havalarda güvelenmemeleri için silme sularına naftalin katılmalıdır.
Kilimlerin temizlikleri de halılarda olduğu gibi yapılmalıdır. Yıkama ve temizlemede klorlu bileşikler renkleri bozacağı için kullanılmaz.
Halı yıkamada halı yıkama makinesı, elektrikli süpürge, halı fırçası , deterjana ihtiyaç vardır. Halıların makine ile yıkanması sırasında dikkat edilecek konular şöyle sıralanabilir;
*Halı önce elektrik süpürge ile süpürülür, zeminde kalabilecek toz ve kirler yıkama sırasında halıya geçerek temizliği zorlaştırır.
*Halıların yıkanmasında halı yıkayıcı deterjan kullanılmalıdır.
*Halının kirlilik derecesine göre ¼ veya 1/20 oranında suyla karıştırılmış halı şampuanı katılır.
*Halı yıkama makinesının kirli su tankındaki köpüğün oluşmasını önlemek için köpük kesici kullanılır.
*Yıkama bittikten sonra halı havalandırılarak birkaç saat içinde kurutulmalıdır.Halı yıkama sırasında sadece köpükle yıkama yapan maddelerin dekullanılması söz konusu olabilmektedir.
Bu şekilde emme ünitelerine gerek yoktur.Köpük havalandırma sırasında uçtuğundan yerine temiz bir halı bırakmaktadır.
*Halıların temizliğinden önce lekeleri çıkartılmalıdır.Piyasada kumaş yüzeyler için üretilmiş çok çeşitli lekelerde etkili olabilecek sprey şeklindeki ürünlerden bu amaçla yararlanılabilmektedir.

46)HALI VE KİLİMLERİN KAYMASI NASIL ÖNLENİR
Serilen halı veya kilimin dört ayrı köşesine birer ince lastik veya köpük sünger parçası dikmek kafi gelecektir.

47)HALIDA KALAN MOBİLYA İZLERİNDEN NASIL KURTULURUZ
Mobilyaların yerlerini değiştirdiğinizde halıların üzerinde iz bırakır. Bu izleri yok etmek için izlerin üzerine bir parça buz koyun ve erimesini bekleyin. Daha sonra üzerinde elektrik süpürgesini gezdirin. İzden eser kalmadığını göreceksiniz.

48)HALIDAKİ SİGARA YANIKLARINDAN NASIL KURTULURSUNUZ
Halıdaki sigara yanıklarından kurtulmak için yanık yerler üzerinde zımpara kağıdıyla dairesel hareketler yaparak kurtulabilirsiniz.

49)HALILARIN PARLAK OLMASI İÇİN NE YAPMALIDIR
Halılarınızı halı şampuanıyla sildikten sonra durulama suyuna sirke katarak durulayın.

50)HAMUR İŞİNDEN SONRA TEZGAHI NASIL TEMİZLEMELİ Hamur işi yaptıktan sonra mutfak tezgahı ister istemez kirlenir, İşiniz bitince tezgahı kolayca temizlemek için bir miktar tuz serpin ve nemli bir bezle silin. Böylece tezgahınız kolayca temizlenecektir.

51)KADıFE GıYSıLERıN TEMıZLıĞı HAKKINDA BıLGı
Kirlenmiş koyu renk kadife elbise ve pantolonlarınızı tuzla temizleyebilirsiniz. Temiz bir fırçayı temiz ve kuru bir tuza batırarak giysinize kuvvetle sürün.Lekeler gidecek kullanılmaktan doğan parlaklık kaybolacaktır. Ayrıca eskiyipte parlayan pantolonlarınızdaki
Bu parlaklığı gidermek için ütü bezini sirkeli suyla ıslatın sonra çok sıcak suyla ütüleyin.
Parlaklığın tamamen kaybolduğunu göreceksiniz.

52)KAHVE LEKESı NASIL ÇIKAR
Beyaz sabunu ılık suda köpürtün. Lekeli bölgeyi bu suyla yıkayıp durulayın.

53)KAHVERENGı AYAKKABILARIN TEMıZLıĞı NASIL YAPILMALI
Rengini değiştirip siyaha boyamak isterseniz önce çiğ patatesle ovalayın, sonra siyah cila sürün.

54)KAPILARINIZI CıLA YAPARKEN
Cila olmasını istemediğiniz yerlere vazelin sürün, buralara cila taşarsa bile kuruyunca çok kolay çıkarabilirsiniz.

55)KAPTA BıRıKEN KıREÇ NASIL TEMıZLENıR
Su kaynattığınız kaptaki kireci temizlemeniz için kabın içine yumurta kabuklarını bırakıp kaynatın tertemiz olur.

56)KARBONATLA NELER YAPILIR
*Yanmış tencereyi kolayca temizlemek için , tencerenin dibini bir parmak suyla doldurun.
3 çorba kaşığı karbonat ekleyip 5 dakika kaynatın. Sonra tencereyi bulaşık deterjanıyla
yıkayın.
*2 Kaşık karbonatı 2 bardak sıcak suda eritin. Temiz bir bezi suya batırıp buzdolabının
içini silin. Karbonatlı sıcak su en inatçı kirleri hatta yüzeye yapışan yağları bile kolayca
çıkaracaktır.
* Rengi solan halıları karbonatlı suyla silerek canlandırabilirsiniz.
*Gümüş eşyaları karbonatlı suyla ovun. Ancak önce eşyanın iç tarafını ovup deneyin.

57)KıRLER
Kirler bakteri ve mikropların beslenmeleri için en iyi ortamı oluştururlar. Kir parçacıkları çoğunlukla mikroskobik büyüklüktedir. Katı, yarı katı ve sıvı halde bulunabilirler. Kirin materyal üzerine yapışması;kirin cinsine, kirin büyüklüğüne, ve zamana bağlıdır.

Görünüş ve sağlık bakımından istenmeyen ve zararlı olabilen kir çeşitleri 4 şekilde guruplandırılabilir.

1-Oluşumuna göre kirler
2-Görünüşüne göre kirler
3-Temizlenme şekillerine göre kirler
4-Kaynağına göre kirler

A-OLUŞUMUNA GÖRE KıRLER : Bu kir gurubunda kir maddesinin özelliği dikkate alınmaktadır. Buna göre kirler gevşek, yapışkan ve partikül şeklinde guruplandırılmaktadır.

Gevşek Kir

Gevşek kir her çeşit yüzeye yapışmayan kirdir.(Taş,Kum,Çakıl, gazete kırpıntıları, sigara izmariti, tahta talaşı gibi) Temizlenmesi kolay bir gurubu oluşturur. Temizliği için mop elektrikli süpürge ve el süpürgesinden yararlanılır.

Yapışkan Kir
Temiz yüzeylere yapışmış her çeşit elementlerdir. Bu tür kirler suda çözülebilen kirler(çamur,yiyecek,içecek gibi) ve çözücüde çözülebilen kirlerdir.(yağ motor yağı, tebeşir gibi) Kimyasal temizlik ve ıslak temizlikle giderilmesi mümkün olan kirlerdir.

B- GÖRÜNÜŞÜNE GÖRE KıRLER : Burada kirli maddenin dışarıdan görünüşüne göre yapılan bir guruplama söz konusudur. Bu guruptaki kirlere toz leke ve pas örnek olarak verilebilir.

TOZ
Havada serbest olarak yüzen kuru kirdir. Her tip yüzeye konarak açığa çıkar, yüzeylerin mat ve kötü görünmesine , kötü kokmasına neden olur. Tozlar,sıvı, buhar ve yağ ile temas ederse yüzeylere yapışırlar. Kısa periyotlarla tozların silinmesi gereklidir.

58)KOYU RENK AYAKKABILAR
Üzerlerindeki lekeleri alkole batırılmış bezle silin. Lekeler yok olacağı gibi ayakkabılarınız pırıl pırıl olacaktır.

59)KRıSTALLERıN PARLAMASI ıÇıN NE YAPMALI
Kristallerin ışıl ışıl parlaması için yıkadıktan sonra durulama sırasında sirkeli suya batırın.
Bu işlem kristalleri parlatacaktır.

60)KUMAŞ ÜZERıNDEKı BOYA LEKELERı
Leke henüz oluşmuşsa , yani tazeyse en etkili temizleyici madde terebentindir.
Leke kurumuşsa sabunlu suyla yıkayın ve birkaç saat bu suda bırakın. Boya iyice yumuşayınca bir bıçakla kazıyın, sonra terebentinle silin.

61) KUMAŞTA LEKE ÇIKARICI ıZı KALMAMASI ıÇıN NE YAPMALI
Bir kumaşı benzin ya da başka bir leke çıkarıcı ile silmeden önce oldukça tuzlu bir suyla
silerseniz leke çıkarıcı iz bırakmaz.

62)KÜÇÜK YANIKLAR ıÇıN NE YAPMALI
Küçük yanıklar için ; Temiz bir süngeri hafifçe ıslatın buzdolabınızın derin dondurucu bölümüne koyun . Yanmış yerin üzerine hafif hafif kompres yapın.

63)LAVABOYU NASIL TEMıZLEMELı
Lavaboyu temizlerken tuzla bastırarak silince hem iyi temizler , hemde kokuları giderir.

64)LEKE ÇIKARMA SANATI
Yünlü pamuklu ipekli kumaşlar için elinizin altında sihirli leke çıkarıcıyı biliyormusunuz.
Kuru fasulyanın haşlama suyu, içine tuz katılmadığı taktirde mükemmel bir temizleyicidir.

65)LEKELER
Leke yiyeceklerin suyun herhangi bir sıvı veya boyanın dökülmesiyle yüzeyin renginin değişmesidir.Kimyasal çözücülerle emici tozlarla , ağartıcılarla sabun ve su ile sentetik deterjanlarla asit alkali veya yağ çözücülerle çıkarılabilirler. Eskimiş lekeler her zaman çözülmeyebilirler. Fakat lekenin yeni olduğu biliniyorsa şu yol takip edilmelidir;

•Emmesi için pudra
•Çözmesi için çözücü deterjan
•Asit veya alkali ile lekeyi çıkarmak gerekir.

66)LıMON LEKESı NASIL ÇIKAR
Mutfak tezgahınız mermer ise kola, sirke, kesilmiş limon , portakal ya da soğan gibi asit içeren her şeyi tezgahtan uzak tutmalısınız. ınatçı lekeler varsa amonyaklı suyla silip durulayın.

67)MAKAS VE BIÇAKLARDAKı PAS LEKESıNı NASIL ÇIKARIRIZ
Makas ve bıçaklardaki pas lekesini en iyi çıkarma yöntemi gazdır. Pas olan yeri birkaç defa gaza batırılmış bir bezle silin. Sonra da yünlü bir kumaş parçasıyla kurulayın.

68)MANGAL IZGARANIZIN TEMıZLıĞı NASIL YAPILIR
Mangal ızgaranızı temizlemek zordur. Ilıkken camsille temizleyin veya ılıkken nemli gazete kağıdına sarın bir müddet sonra sertleşmiş artıkların yumuşadığını göreceksiniz.

69)MEYVE LEKESı NASIL ÇIKARILIR
3 Çay kaşığı karbonatı 1 fincan soğuk suda eriyinceye kadar karıştırın ve lekeli bölgeye sürün.

70)MEYVE SUYU LEKESı NASIL ÇIKAR
Örtünüze veya elbisenize meyve suyu döküldüyse hemen tuz serpin, ilk yıkamada çıkacaktır.

71)MUM LEKELERıNı ÇIKARMAK ıÇıN
Masanızın üzerine damlayan mumları çıkarmak için lekenin üzerine neft döküp 5 dakika
bekleyin, sonra nemli bir bezle siliniz.

72)MUSLUKLARI DAHA ıYı NASIL TEMıZLERıZ
Musluklarınızı temizlemek için bez yerine eski bir naylon çorabı tercih edin, sonuç daha
mükemmel olacaktır.

73)MUTFAK DUVARLARININ TEMıZLıĞı NASIL YAPILIR
Mutfak duvarları için kullanacağınız suya bolca tuz ilave edin, böylece duvarlardaki yağ ve is lekelerini kolayca çıkarabilirsiniz.

74)MUTFAK EŞYALARININ ETıKETLERıNı YOK ETMEK ıÇıN
Mutfak eşyalarının üzerindeki etiket izlerini yok etmek için üzerlerine mobilya cilası serpip yumuşak bir bezle silin.

75)ODANIZIN MıS GıBı KOKMASINI ıSTERSENıZ
Ampulün üzerine biraz parfümünüzden sıkınız , ampul yandığında mis gibi kokacaktır.

77)PAMUKLU GıYSıLERıN ÇEKMEMESı ıÇıN NE YAPMALI
ılk yıkamada bir gece soğuk suyun içerisinde bekletin, sonra yıkayın çekmeyecektir.

78)PANCAR LEKESı NASIL ÇIKARILIR
Bir ekmek parçasını suyla ıslatın, düz bir yere yerleştirin ve örtünün lekeli kısmını ekmek parçasının üzerine koyun ve yine ıslatılmış bir ekmek parçasını üzerine yerleştirin. Ekmekler lekeyi emecektir.

79) PARLAKLIĞINI KAYBEDEN ÇELıK TENCERELER NASIL PARLATILIR
Parlaklığını kaybeden çelik tencereler ısıtılmış sirke ile ovulup sonra iyice durulanır, ve bir
bez parçasıyla parlatırsanız tencereniz pırıl pırıl olur.

80)PARLAKLIĞINI YıTıRMıŞ SÜRAHıYE NE YAPILMALI
Parlaklığını yitirmiş bir sürahiye eski parlaklığını kazandırmak için yarısına kadar yırtılmış
gazete kağıdı doldurun, üçte birine de sıcak su doldurup sıkı sıkı sallayın.

(alıntıdır)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>